Przestaw się mentalnie na Przemysł 4.0

Na stronie Magazynu Przemysłowego ukazał się właśnie wywiad z inicjatorem programu “Polska Platforma Przemysłu 4.0”, p. Andrzejem Soldatym.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to będzie to m.in. portal internetowy zrzeszający dostawców i integratorów rozwiązań IoT i Przemysłu 4.0.

W wywiadzie pojawia się jednak kilka ważniejszych kwestii, o których warto wspomnieć.

Największy problem jest w mentalności, czyli przestawieniu się i zrozumieniu, co może dać czwarta rewolucja każdemu – zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownikowi.

Zgadzam się w 100%, szczególnie jeśli chodzi o zajętych prowadzeniem firmy właścicieli MŚP.

Mówiłem o tym również w ostatnim nagraniu w 2017 r.: Biznes dostrzega IoT.

To, nad czym trzeba pracować, to właśnie edukacja, głównie wśród właścicieli MŚP. Był to też jeden z głównych powodów uruchomienia SME24.pl ;)

Bardzo cieszy też, że coraz więcej osób dostrzegać, że IoT i Przemysł 4.0 nie jest zarezerwowany tylko dla dużych firm, o czym również jest mowa w wywiadzie.

Jest na pewno dobry sygnał jeśli chodzi o wdrażanie Przemysłu 4.0 w Polsce.

Bardzo jestem ciekaw jak w praktyce będzie wyglądać PPP4.0. Jak tylko będzie taka możliwość, planuję do niej dołączyć (razem z SME24 oraz ze swoim systemem monitorowania maszyn cnc). Zresztą pojawiają się również inne, podobne inicjatywy (jak np. Connected Life Poland), które również warto śledzić.

W końcu trudno jest mówić o sukcesie 4 rewolucji przemysłowej, jeśli 90% polskich przedsiębiorstw do niej nie dołączy, prawda?

comments powered by Disqus