6 powodów dla których warto monitorować swoje maszyny CNC

Listen to “6 powodów dla których warto monitorować swoje maszyny CNC” on Spreaker.

W większości przypadków monitorowanie maszyn CNC przynosi wymierne korzyści i to na kilku płaszczyznach.

Oto 6 wybranych powodów, dla których warto automatycznie monitorować swoje maszyny CNC.

Powód 1: przestajesz zgadywać

Jeśli nie jesteś cały czas przy maszynie, to nie masz pewności co się z nią dzieje. Możesz się tylko domyślać lub dowiadywać od osób trzecich (np. współpracowników) co nie zawsze jest takie proste (hałas, zamieszanie itp.).

Automatyczne monitorowanie w czasie rzeczywistym zmienia tę sytuację o 180 stopni, bo dzięki temu nie musisz być blisko maszyny, żeby wiedzieć w jakim jest ona stanie.

Powód 2: oszczędzasz czas

Dane z maszyny przesyłane są do systemu automatycznie, bez konieczności wprowadzania ich przez człowieka.

Ponadto, pewne automatycznie powtarzalne czynności warto jeszcze bardziej zautomatyzować (jak np. przesyłanie jednym kliknięciem wszystkich plików na maszynę do wykonania) co dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Powód 3: możesz cofnąć się w czasie

Skoro jesteśmy przy czasie, to olbrzymią zaletą systemu monitorowania jest fakt, że dane odebrane z maszyny nie przepadają po chwili, jak zdjęcia na Snapchacie.

Jako właściciel, masz do nich stały dostęp w dowolnym momencie. Nie musisz więc non stop śledzić stanu maszyny, bo możesz to zrobić później i w dogodnym dla siebie czasie przeanalizować pracę maszyny CNC.

Powód 4: kontrola najwyższą formą zaufania

Systemy monitorowania maszyn CNC można skonfigurować tak, aby w przypadku wystąpienia alarmu otrzymać powiadomienie mailowe lub SMS.

Co więcej, nie musisz mieć w głowie całego grafiku osobowego, żeby wiedzieć kto w danym momencie obsługiwał maszynę, gdy np. nastąpił dłuższy przestój, wystąpiła awaria lub po prostu płacisz pracownikom od czasu spędzonego przy maszynie (gdy ta pracuje rzecz jasna).

To wszystko znajduje się w bazie danych, do której zawsze masz dostęp.

Powód 5: wiesz, czy klient będzie zadowolony

Wyobraź sobie, że dzwoni klient i pyta kiedy zlecenie, które w głównej mierze opiera się na pracy maszyny CNC, będzie gotowe.

Dzięki monitorowaniu maszyny CNC, możesz z dużo większą precyzją udzielić odpowiedzi na to pytanie, bo wiesz, w którym momencie produkcji maszyna się znajduje i ile jeszcze zostało pracy do wykonania.

Działa to również w drugą stronę: monitorowanie pozwala na dokładne określenie czasu spędzonego przez maszynę na rzecz każdego Twojego klienta. Rzut oka na wykres i już wiesz na jaką kwotę powinieneś wystawić klientowi fakturę.

Powód 6: nie trać czasu na coś, co może zrobić komputer

Skoro porzuciłeś ręczne narzędzia na rzecz maszyn sterowanych numerycznie, nie ma powodu, żeby na tym poprzestać.

Bo tak naprawdę, Przemysł 4.0 i monitorowanie maszyn CNC to tylko kolejny krok w tym samym kierunku - ciągłej optymalizacji produkcji

A może uważasz, że to wszystko to tylko wyssane z palca, sztuczne problemy? Daj znać w komentarzu, podyskutujmy.

comments powered by Disqus