Przyszłość maszyn i ludzi

Jakie korzyści przyniesie firmom coraz bardziej postępująca automatyzacja i “zatrudnianie” maszyn do wykonywania coraz większej liczby zadań? Wydawać by się mogło, że przede wszystkim będzie to oszczędność czasu.

A jednak połowa z przebadanych na zlecenie firmy DELL respondentów jest odmiennego zdania. Oznacza to, że według nich postępująca maszynyzacja (właśnie wymyśliłem to pojęcie!) nie przyczyni się znacząco do optymalizacji czasu pracy przedsiębiorstw. Prawdopodobnie oczekują oni zysków innej postaci, np. tworzenia lepszych jakościowo produktów.

Zaskakujące dla mnie jest to, że ponad połowa badanych twierdzi, że wprowadzenie maszyn i automatyzacji w firmach, nie przyczyni się do poprawy zadowolenia z wykonywanej pracy. Wydawać by się mogło, że powinno być dokładnie odwrotnie, to znaczy, że maszyny i automatyzacja uwolnią nas od wykonywania monotonnej i nieciekawej pracy i pozwolą skupić się na wykonywaniu pracy kreatywnej, trudnej do zastąpienia przez maszyny.

Być może przyczyna takiego stanowiska jest jednocześnie główną barierą w implementacji Przemysłu 4.0: czyli nieprzygotowanie pracowników oraz brak strategii wdrożenia IIoT. Osoby decyzyjne muszą zacząć myśleć o tym, jak podejść do wdrożenia Przemysłu 4.0 w swoich firmach i co w rezultacie chcą osiągnąć, jeśli chcą mówić o sukcesie cyfrowej transformacji. Tym bardziej, że zaledwie 14 badanych twierdzi, że obecnie zmierza w tym kierunku. Reszta obawia się, że wkrótce może zostać w tyle.

Podzielona wizja przyszłości

Czy wkrótce ludzie staną się zbędni?

Biznes, mimo, że zaczyna dostrzegać IoT, to jednak jest podzielony co do wizji przyszłości w której przyjdzie nam żyć. Połowa badanych twierdzi, że wkrótce ludzie staną się zbędni i ludzka praca straci rację bytu, podczas gdy druga połowa patrzy z optymizmem na wkraczające do przedsiębiorstw nowe technologie i traktuje je jako rozwiązanie na problemy współczesnego świata.

Osobiście zgadzam się z tą drugą grupą (co nie powinno dziwić). Procesy maszynyzacji potrzebują czasu, nie dzieją się z dnia na dzień. Co więcej, po rozmowach przeprowadzonych na ostatnich targach Rema Days 2018 wynika jasno, że już teraz brakuje ludzi do pracy i jeśli przedsiębiorstwa (również MŚP) chcą nadal produkować, to muszą zacząć myśleć i inwestować w maszyny i automatyzację pracy.

A Ty, co o tym sądzisz? Czy uważasz, że roboty zabiorą ludziom pracę, co spowoduje trudne do przewidzenia, ale negatywne, skutki społeczne, czy może wręcz przeciwnie - maszyny pozwolą uwolnić ludziom drzemiący w nich kreatywny potencjał?

comments powered by Disqus