Smart lasers czyli sprytne lasery

Lasery - spopularyzowane przez Gwiezdne Wojny, a w przemyśle obecne już od wielu, wielu lat. Na początku lasery (jak każda nowa technologia) były bardzo drogie i posiadały ograniczone zastosowanie.

Obecnie lasery można nabyć za stosunkowo niewielkie pieniądze, szczególnie, jeśli zdecydujesz się na wyrób z dalekiego wschodu. Jeśli myślisz, że takie lasery są niewiele warte, to zachęcam Cię do odwiedzenia kanału YouTube Martina, który korzystając z taniego lasera kupionego na ebayu, tworzy naprawdę ciekawe projekty. Warto się zainspirować.

Niewątpliwą zaletą laserów jest ich szeroki wachlarz zastosowań: począwszy od cięcia praktycznie każdego materiału, poprzez grawerkę, a skończywszy nawet na pewnej formie druku 3d (additive manufacturing).

Ponadto, w przeciwieństwie do maszyn służących do obróbki skrawaniem (frezarki, tokarki), praca lasera produkuje dużo mniejszą ilość odpadów i wiórów. Po prostu jest czystsza.

Z punktu widzenia technicznego, lasery zaliczane są do ogólnej grupy maszyn CNC (urządzenia numeryczne sterowane komputerem), tak jak wspomniane już frezarki CNC.

Oznacza to, że lasery świetnie nadają się do tego, aby przekształcić je w urządzenia IIoT, czyli smart lasers oraz wpisują się w trend związany z Przemysłem 4.0.

Takie działanie może przynieść szereg korzyści takich jak:

  • monitorowanie stanu lasera w czasie rzeczywistym i śledzenie postępu wykonywania pracy
  • dostęp do danych historycznych z pracy lasera
  • przesyłanie projektów do wykonania z biura projektowego wprost na urządzenie
  • automatyczne powiadomienia o wykonaniu okresowych przeglądów lub kończących się zasobach lasera

Zachęcam Cię również do zapoznania się z powodami monitorowania maszyn CNC, w tym rzecz jasna laserów.

Na koniec dodam, że jestem w kontakcie z kilkoma producentami i dystrybutorami laserów pod kątem dodania wsparcia dla nich w naszym systemie monitorowania maszyn.

A jakie są Twoje doświadczenia z pracy z laserami?

comments powered by Disqus