Jak podejść do wdrożenia IoT w swojej firmie?

Listen to “Jak podejść do wdrożenia IoT w swojej firmie?” on Spreaker.

Na stronie Strategy of things pojawił się ciekawy wpis dotyczący możliwych dróg do wdrożenia IoT i Przemysłu 4.0 w swojej firmie.

Jeśli zatem myślisz o wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań w swojej firmie produkcyjnej, masz kilka możliwości. Wybór jest istotny, ponieważ wpływa na cały proces wdrażania.

Warto więc dokonać przemyślanego wyboru w tej materii.

Autor artykułu przedstawia 3 drogi wdrożenia IoT:

  • wykonanie własnymi siłami
  • zakup gotowego rozwiązania
  • wejście w partnerstwo z dostawcą rozwiązania

Oczywiście, niezależnie od tego którą bramkę wybierzesz, pierwszym krokiem jest zawsze odpowiedzenie sobie na pytanie:

Co chcę uzyskać w efekcie przeprowadzonych prac?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta i myślę, że kiedyś do niej jeszcze wrócę.

Załóżmy zatem, że wiesz już jaki ma być efekt wdrożenia, to znaczy znasz jego cel. Można teraz przystąpić do wyboru odpowiedniej drogi do tego celu.

Wykonanie własnymi siłami

W kontekście MŚP, wydaje mi się, że opcja pierwsza, tj. wykonanie własnymi siłami, w zasadzie nie wchodzi w grę.

Rzadko które mniejsze firmy dysponują specjalistycznymi działami IT, posiadającymi kompetencje w szerokim spektrum związanym z IoT i Przemysłem 4.0.

Wymagana jest specjalistyczna wiedza z zakresu urządzeń embedded (typu HMI, komputerki pokroju Raspberry PI na Linuxie itp), a bardzo często nawet wiedza z zakresu elektroniki, żeby poprawnie wybrać, podłączyć i skonfigurować moduły/urządzenia odbierające dane z innych urządzeń, które chcesz przekształcić w urządzenia connected (lub smart - pewna cienka granica między tymi urządzeniami jest).

Do tego potrzebne będzie podpięcie tychże urządzeń embedded do serwera oraz zapis odebranych danych do bazy danych - wchodzimy tu więc w obszar administracji infrastrukturą IT czy kompetencji DevOps.

Na końcu, dane trzeba zaprezentować w zrozumiałej i w miarę przystępnej formie, prawdopodobnie na stronie www lub w aplikacji mobilnej, zatem mamy tu konieczność wykonania aplikacji webowej lub mobilnej.

Biorąc powyższe pod uwagę, takie podejście w kontekście wdrażania Przemysłu 4.0, może być dość trudne i czasochłonne, aczkolwiek możliwe.

Zakup gotowego rozwiązania

Zakup gotowego rozwiązania, posiada szereg oczywistych zalet takich jak: potencjalnie szybsze i pewniejsze wdrożenie, brak konieczności “wymyślania koła na nowo” czy brak nadmiernego angażowania swoich pracowników w procesie wdrażania rozwiązania.

Moim zdaniem trzeba zawsze liczyć się z tym, że pewne kwestie techniczne wymagać mogą uwagi kogoś z Twojej firmy, natomiast na pewno będzie to nieporównywalnie mniejsze wymaganie, niż w przypadku wyboru pierwszej drogi.

Partnerstwo

Ostatnie, trzecie rozwiązanie, tj. wejście w partnerstwo dostawcą rozwiązania IoT/Przemysłu 4.0, jest bardzo interesującą opcją, jeśli na rynku brakuje rozwiązania idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

W kategoriach koniecznego zaangażowania ze strony Twojej firmy, uplasowałbym to gdzieś pośrodku między dwoma wcześniejszymi opcjami.

Ponadto, z mojego doświadczenia wynika, że jeśli pomiędzy dostawcą a odbiorcą rozwiązania jest chemia, to w wyniku takiej partnerskiej kooperacji, powstać mogą różne ciekawe rozwiązania, wychodzące nawet poza założone na początku cele. Tak przynajmniej bywało w moim przypadku.

Którą drogę powinieneś wybrać?

Jak wspomniałem wcześniej, według mnie MŚP pragnące wdrożyć u siebie Przemysł 4.0 powinny skupić się albo na zakupie gotowego rozwiązania, albo wejść w partnerstwo z dostawcą częściowo gotowego rozwiązania.

W przypadku wyboru gotowego rozwiązania do kupienia ważne jest, żeby nie dać ponieść się marketingowej magii, tylko możliwie najdokładniej dowiedzieć się, co dane rozwiązanie oferuje, a czego nie oferuje (o czym często potrafimy zapomnieć).

Mam wrażenie, że partnerstwo nie jest jeszcze w Polsce tak popularne, aczkolwiek gorąco Cię zachęcam do spróbowania takiego rozwiązania, jeśli między kooperantami jest wspomniana wcześniej chemia.

Warto na koniec wspomnieć, że niezależnie od wybranej opcji, gdzieś po drodze pojawią się dane, które chcesz wykorzystywać. Mogą one znajdować się w chmurze lub w Twojej infrastrukturze, o czym pisałem i mówiłem we wpisie i nagraniu porównującym cloud i on-premises.

Bardzo jestem ciekaw jak Ty podchodzisz do tych spraw: czy wolisz kupić, wejść w partnerstwo, a może budować w całości swoje rozwiązania IoT?

Daj znać co przesądza o Twoim wyborze.

Infografika podsumowująca powyższe informacje (zachęcam do udostępniania jej pod warunkiem podania źródła: https://sme24.pl):

Jak podejść do wdrożenia IoT w swojej firmie?

comments powered by Disqus