Bujać w obłokach czy stąpać twardo po ziemi czyli cloud vs on-premises

Listen to “Bujać w obłokach czy stąpać twardo po ziemi czyli cloud vs on-premises” on Spreaker.

Na początek słowo wyjaśnienia. Nie jestem zwolennikiem nadużywania angielskich nazw w języku polskim, lecz w tym przypadku pozwolę sobie na wyjątek i będę posługiwał się pojęciami “cloud” oraz “on-premises” traktując te pojęcia jako skróty.

Oba te pojęcia odnoszą się zasadniczo do tego samego zagadnienia: umiejscowienia i zarządzania zasobami informatycznymi.

Zasobem może być np. serwer lub oprogramowanie.

Bujać w obłokach…

Cloud czyli chmura oznacza, że zasoby znajdują się poza Twoją firmą - ich zarządzaniem i utrzymywaniem zajmuje się firma zewnętrzna (usługodawca). W ramach ustalonego abonamentu okresowego (np. miesięcznego lub rocznego) możesz korzystać z danego zasobu nie przejmując się wieloma kwestiami technicznymi, o czym będzie dalej.

Bardzo często w kontekście chmury pojawia się też pojęcie SaaS - Software-as-a-Service - czyli oprogramowanie jako usługa. Zazwyczaj oprogramowaniem jest aplikacja internetowa z której korzystasz za pomocą przeglądarki internetowej. W wielu przypadkach po prostu zakładasz konto i praktycznie od razu możesz zacząć korzystać z danej aplikacji, bez konieczności zakupu, instalacji czy konfiguracji serwera lub oprogramowania.

Przykładem takiego rozwiązania jest np. Google Docs.

…czy stąpać twardo po ziemi?

On-premises oznacza, że dany zasób informatyczny znajduje się na całości w posiadaniu Twojej firmy, np. serwer znajduje się w Twoim biurze. Oczywiście nie oznacza to, że musisz od razu zatrudniać specjalistę IT, który będzie zajmował się utrzymywaniem i zarządzaniem danym zasobem. Czynności te możesz powierzyć zewnętrznej firmie, co może być bardziej opłacalne.

Pojęcia te nie są w żadnym wypadku nowe, natomiast jeśli myślisz o wdrożeniu w swojej firmie nowego systemu lub rozwiązania informatycznego Przemysłu 4.0 lub IoT (a mam nadzieję, że tak jest), to sądzę, że warto je pokrótce przypomnieć oraz porównać między sobą. Dzięki temu będziesz wiedział, który model w przypadku Twojej firmy będzie lepszy.

Najważniejsze różnice z punktu widzenia klienta - czyli Twojej firmy - przedstawia grafika poniżej.

Cloud vs On-premises

Który model wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb i wymagań oraz od tego, który model jest wspierany przez wdrażane rozwiązanie: może się bowiem okazać, że dane rozwiązanie działa w oparciu o tylko jeden model i w tej sytuacji niestety nie masz wyboru.

Jeśli jednak rozwiązanie może działać zarówno w chmurze jak i w ramach Twojej infrastruktury, to masz więcej szczęścia i możesz wybrać dogodny dla siebie model.

Jaki model wybrać dla swojej firmy?

Jeśli w swojej firmie masz już dobrze skonfigurowaną i zabezpieczoną serwerownię, to prawdopodobnie albo zatrudniasz specjalistę IT albo korzystasz z usług zewnętrznej firmy w tym zakresie.

Dodatkowo, jeśli Twoja infrastruktura jest kompatybilna z rozwiązaniem (np. oprogramowaniem), które chcesz wdrożyć, to on-premises może być w tym przypadku lepszym wyjściem niż chmura. Będziesz musiał pokryć jedynie koszty samego rozwiązania (np. oprogramowania) oraz ewentualne koszty jego wdrożenia i rozbudowy infrastruktury IT (np. dokupienie dodatkowej pamięci RAM czy nowego UPS).

W dłuższej perspektywie czasowej (np. kilka lat) może to być bardziej opłacalna inwestycja.

Jeśli jednak nie posiadasz żadnej wiedzy na tematy związane z IT ani nie korzystasz z pomocy zewnętrznych firm w tym zakresie, to prawdopodobnie powinieneś wybrać rozwiązanie działające w chmurze. Po opłaceniu ustalonej okresowej kwoty (np. miesięcznej lub rocznej) będziesz mógł od razu zacząć korzystać z danego rozwiązania, w ogóle się nie zajmując kwestiami technicznymi.

Dzięki temu modelowi rozliczenia łatwiej może być też zapanować nad wydatkami w firmie, ponieważ dokładnie wiesz ile będzie Cię kosztować (miesięcznie lub rocznie) korzystanie z danego produktu.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Ci podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą tego, który model będzie lepszy dla Twojego biznesu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub komentarze dotyczące tych zagadnień - zapraszam Cię do pozostawienia komentarza poniżej lub na Facebooku.

comments powered by Disqus