Autonomiczna frezarka CNC, robot o ludzkich dłoniach, połączony kask i stan AI w 2018 r.

Listen to “Autonomiczna frezarka CNC, robot o ludzkich dłoniach, połączony kask i stan AI w 2018 r.” on Spreaker.

Wpis ten oraz odcinek podcastu to pewnego rodzaju eksperyment polegający na tym, że podsumowuję informacje, które pojawiły się również na naszym profilu na Facebook oraz Twitter. Mam nadzieję, że spodoba Ci się taka forma podsumowania, więc jeśli tak jest (lub tak nie jest!) to będę niezmiernie wdzięczny za pozostawienie komentarza, czy to poniżej czy na Facebooku.

Goliath CNC - autonomiczna frezarka CNC

Szalenie ciekawe rozwiązanie (kroczek dalej niż Shaper Origin).

Jeśli wierzyć informacjom na Kickstarterze, gdzie prowadzona była kampania, cena wersji ostatecznej ma oscylować wokół 3 000 USD.

Stosunek zakresu ruchu takiej maszyny do ceny: zbiega do nieskończoności ;)

Autonomiczny robot o “ludzkich dłoniach”

Trzeba przyznać, że taka prezentacja robi wrażenie.

Ciekawe jak się będzie prezentował i zachowywał w rzeczywistości. I czy będzie w zasięgu cenowym MŚP.

Hmm “No teaching required” - czy to w ogóle możliwe?

Połączony kask

Mówić o tym kasku, że jest “inteligenty” to trochę wg mnie nadużycie - przynajmniej na podstawie tych informacji - bo czy w samym kasku uruchomiony jest chociażby jakikolwiek model machine learning lub sieć neuronowa?

Już bardziej jest “smart” (bo wie mniej więcej w jakim jest stanie) a tak naprawdę, to przede wszystkim jest “connected” (połączony) - bo wysyła ten stan na serwer.

Cieszy również, że ponoć został zaprojektowany w Polsce przez firmę Cybercom Poland.

Przeszkody w adaptacji Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 oczami dużych firm z UK: zmiany są konieczne, ale wdrożenia mogą być za drogie, zbyt ryzykowne lub czasochłonne.

Z kolei polskie MŚP według raportów (m.in. Siemensa… ) wydają się być dużo bardziej innowacyjne i skłonne do wdrożeń nowych procesów i technologii (w tym Przemysł 4.0 i IoT).

Sytuacja jest również o tyle ciekawa, że powstają bardziej wyspecjalizowane platformy Przemysłu 4.0 dedykowane właśnie dla MŚP (m.in. nasz system monitorowania maszyn CNC), więc może się okazać, że w niedalekiej perspektywie czasowej MŚP szerzej zaadoptują nowe technologie i IoT niż duże, skostniałe przedsiębiorstwa zagraniczne.

Czy AI wystrzeli w 2018 r.?

Wydaje mi się, że pod koniec zeszłego roku były podobne przepowiednie 😉

W omawianym artykule trafnie, moim zdaniem, zdiagnozowano brak szerszej adaptacji AI w “zwykłych” firmach i mniejszym przemyśle: przede wszystkim wymagana jest zmiana nastawienia osób decyzyjnych w firmach i uświadamianie co może w praktyce przynieść zastosowanie AI i jakie są ograniczenia AI (o tym ostatnim szczególnie mało się wspomina).

Druga rzecz to fakt, że wynik praktycznego zastosowania AI niekoniecznie jest “nośny” i medialny, bo zazwyczaj jest to po prostu wartość liczbowa, a w najlepszym razie wykres lub tabela.

Podobnie rzadko się wspomina, że do zastosowania AI wymagana jest względnie duża ilość danych historycznych. Same algorytmy i modele są powszechnie znane, to w danych historycznych leży siła AI. Im więcej i im lepsze są takie dane, tym lepsze wyniki będą w zastosowaniu AI.

Dlatego tyle się mówi, aby już teraz warto zacząć zbierać kluczowe dane (np. dotyczące produkcji lub klientów) w swojej firmie - dzięki nim implementacja AI w odpowiednim momencie będzie szybsza lub w ogóle możliwa.

Wyraź swoją opinię!

Na koniec mam do Ciebie jeszcze raz gorącą prośbę: daj proszę znać w komentarzu poniżej lub na Facebooku czy taka forma tygodniowego lub dwutygodniowego podsumowania przypadła Ci do gustu, czy może nie ma to według Ciebie większego sensu.

Za wszystkie komentarze, polubienia i udostępnienia będę wielce zobowiązany.

Fot. Epson/Seiko

comments powered by Disqus